تبلیغات الکترونیکی و نقش آن در مدل های کسب و کار

نوشته شده توسط 
منتشرشده در بلاگ
جمعه, 26 ارديبهشت 1393 ساعت 04:30
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

چکیده
این مقاله به معرفی تأثیرات تبلیغات الکترونیک در کسب و کار یک سازمان می پردازد. بهترین روش ها برای داشتن تبلیغات الکترونیکی موثر و نتایج آن که به بالا بردن توجه مخاطب کمک می کند و طی پروسه های آزمایشی به دست آمده اند در این مقاله ذکر شده است. اینکه چگونه تبلیغات الکترونیک می تواند باعث ایجاد مزیت رقابتی در سازمان شود و چالش های پیش روی تبلیغات الکترونیک در ایران در ادامه مقاله آمده است.

کلید واژه ها
تبلیغات الکترونیکی، کسب وکار، اینترنتی، صفحات وب، سازمان

مقدمه
تفاوت بازار فیزیکی و بازار الکترونیکی در این است که در فضای بازار فیزیکی خریدار و فروشنده همدیگر را می بینند و ارتباطشان تقریباً به صورت بلاواسطه و مستقیم است. مکان

مشخصی برای این معامله باید وجود داشته باشد، زمان محدودی هم دارد. میزان کالای پیشنهادی به مشتری محدود است. سواد و دانش نیز در خریدهای جزئی نقش موثری بازی نمی کند، در حالی که برای خرید اینترنتی سواد کامپیوتری و آشنایی با فضای اینترنت ضروری است.
اما در فضای بازار الکترونیکی به پدیده اقتصادی اشاره دارد که کالا و خریدار و فروشنده، هر سه در یک حلقه ای قرار دارند و به طریق مشخصی به صورت الکترونیکی و مجازی با هم تماس و مبادله دارند.
در فضای بازار مجازی المان ها و ترکیبات به صورت الکترونیکی و دیجیتال و از طریق شبکه است. مثلا وقتی یک کالای نرم افزاری در یک بازار فیزیکی ارائه می شود، فروشنده نهایتاً به معرفی کالای خود می پردازد و آن را از طریق شبکه به مشتری منتقل می کند و مشتری هم از طریق شبکه اطلاعات را دریافت می کند اما نحوه سفارش-توزیع و پرداخت به صورت سنتی و فیزیکی است ولی در بازار مجازی روی شبکه ای بودن تمام فعالیت های  داد و ستذ تجاری تأکید دارد. امتیاز اصلی در شبکه ای بودن دیجیتالی بودن است. تجهیزات ارتباطی همه وسیله هستند نه هدف.
اما در روابط عمومی دیجیتالی که پایه و اساس آن، یک بینش دیجیتالی است، منتظر نمی ماند که ببیند مشتری چه می خواهد، بلکه همه چیز را پیشاپیش برایش فراهم می کند و برای هر نیازش پاسخی دارد و به سن و جنس مخاطب اهمیت می دهد. برای نیاز یک شخص کاتالوگ خدمات و سرویس هایش را به صورت انیمیشن و تحت برنامه ارائه می دهد و برای کسی که بخواهد مدارک مورد نیاز خود را پرینت کند، آن را به صورت کتبی و متن در می آورد. پس در این حالت در قید و بند مکان و زمان نیستسم و اطلاعات باید به طور 24 ساعته روی سایت باشد. ارتباطی دو سویه حاکم است و مخاطب جمع نیست بلکه فرد است و ما با مشتری محوری مواجه هستیم و باید پاسخگوی تک تک اعضای کاربران بود.


اهمیت موضوع مقاله
تبلیغات الکترونیکی در مفهوم عام هر نوع فعالیت برای معرفی محصول و خدمات با در نظرگرفتن آیتم های جذب مخاطب و تحریک حس کنجکاوی در اینترنت است. تبلیغات همیشه به عنوان یک ابزار لازم و مهم در امر بازاریابی و تجارت مورد توجه بوده است و به نوعی می توان گفت تبلیغات شناسه هر کالایی است و تا حد زیادی به مشتری برای شناخت کالا وانتخاب آن کمک می کند. تاثیرگذاری تبلیغات اینترنتی مسئله ی بحث بر انگیزی است. تبلیغات اینترنتی از منابع مهم در آمدی شرکت های ارائه دهنده سرویس های اینترنتی است و  بسیارعمومی تر و به صرفه تر از تبلیغات سنتی محسوب میشوند. تبلیغات در اینترنت باید اصولی و با هدف پیش رود تا از به هدر رفتن سرمایه و به وجود آمدن هزینه های اضافی جلوگیری شود و برای رسیدن به این امر هم تخصص و تجربه کافی مورد نیاز است.


جایگاه تبلیغات الکترونیکی در مدل کسب وکار سازمان
مدل کسب و کار در مورد بدست آوردن پول است و از آنجایی که سودآوری تفاوت ببن درآمد و هزینه است، هزینه نیز جزیی از مدل کسب و کار است. همان طور که در بخش قبل اشاره شد تبلیغات الکترونیکی هزینه های بنگاه را پایین می آورد و از این نظر نقش در سودآوری دارد. ازطرفی می تواند خود را در مرتبه بالاتری قرار دهد و از نیروهای رقابتی پیشی گیرد. با تبلیغات هرچه بیشتر موقیت بنگاه بالا میرود و بنگاه برای مشتریان شناخته شده می گردد.

نمونه تحقیقات قبلی و نتایج آن ها
از نمونه کارهای انجام شده می توان به کتاب "کسب وکار بر بال اندیشه" نوشته بیل گیتس اشاره کرد که در آن از اینترنت و تبلیغات به عنوان ابزاری موثر برای تبلیغات اشاره شده است. همچنین می توان از پایان نامه آقای مهندس مهدی رودکی در دانشگاه خواجه نصیر با عنوان "شناسایی الگوریتم گوگل در رده بندی سایت ها" نام برد. مقاله ای از این پروژه در کنفرانس بین المللی IFAC در کشور هلند ارائه شده است. کتاب یک یا دو هزار و یک از همین مولف در بهبود رتبه سایت های اینترنتی تألیف شده است.
همچنین مقاله  How different information types affect viewer’s attention on internet advertising توسط مقصودنیا و یوسفی ترجمه شده است که در طی پروسه آزمایشی، نتایج زیر را در برداشت:

صفحات وب با نحوه های مختلف اطلاعات در توجه کاربران به تبلیغات، هنگام مرور محتوای صفحات وب اثر می گذارند. از نظر توجه کاربر روی تبلیغات، صفحات مبتنی بر ویدئو و عکس بر صفحات مبتنی بر متن یا متنی-تصویری برتری دارند. بنابراین صفحات مبتنی بر ویدئو بهترین راه برای جلب توجه کاربران به تبلیغات است.
با توجه به نتایج آزمایشات انجام شده، همیشه بهترین صفحات برای توجه کاربران به تبلیغات، صفحات اول هستند. اگرچه حتی صفحات اول متنی باز هم ضعیف تر از هریک از صفحات وب تصویری-ویدئویی عمل می کنند.
با توجه به تحقیق، جستجوی محتوای صفحات خاص با انواع مختلف اطلاعات روی مجموع تعداد توجهات و فزونی آن تاًثیر می گذارند. اگرچه باز هم صفحات اول، اثرگذارتر و مشهودتر از این انواع مختلف اطلاعات هستند.

چکیده از مقاله  How different information types affect viewer’s attention on internet advertising
بر اساس تئوری پردازش اطلاعات، هنگام خواندن یک متن چهار نوع پردازش ادراکی متفاوت وجود دارد:
1- رمزگشایی 2-درک زبانی 3- درک استنباطی 4- درک کلی که هر کدام از اینها نیاز به مهارت های ادراکی بیشتری دارند. مثلا هنگام دیدن تصویر شناسایی یا درک تصویری به کار می افتد. که سریع اثرگذار و ذاتی (غیر اکتسابی) است.

به طور کلی به دو صورت پردازش پیام صورت میگیرد:
1- پردازش مرکزی 2- پردازش پیرامونی. مخاطبان از استراتژی های مختلفی برای پردازش پیام استفاده میکنند. وقتی موضوع اصلی جالب و مورد نیازشان باشد یا مطابق میلشان باشد، پردازش مرکزی عمل میکند. در غیر این صورت مخاطب به چیزهای اطرافِ محتوای اصلی جلب میشود و پردازش پیرامونی عمل میکند. به طور کلی میشود نتیجه گرفت که خواندن متون حجم بیشتری از منابع ذهنی را اشغال میکند تا دیدن تصاویر.


نادیده انگاری، خو گرفتن و اینرسیِ توجه  
خو گرفتن در واقع عادت کردن به محرک های بصری است به صورتی که توجه را کم و کمتر میکند. فرآیند خوگیری به صورت خودکار و ناخودآگاه صورت میگیرد. هر کدام از جنبه های محرک که متفاوت، نو و ناآشنا به نظر برسند خوگیری را کم میکنند. اینرسیِ توجه هنگامی روی میدهد که شخصی بر شیئی متمرکز باشد. و مثلا در آغاز یک فعالیت یا فرآیند ذهنی هر چیزی ممکن است موجب عدم تمرکز یک شخص شود ولی پس از یک دوره ی زمانی کمتر حواس وی پرت شود. نادیده انگاری را میتوان نتیجه‌ی خو گرفتن و اینرسیِ توجه دانست. در این تحقیق تم کلیِ وب سایت عکاسی دیجیتال در نظر گرفته شده است که شامل هر چهار نوع از اطلاعات میشود؛ حالتی عمومی دارد و امکان فراهم کردن تبلیغاتی متناسب با تحقیق هم در آن وجود داشته باشد. متغیر مستقل در این تحقیق انواع اطلاعات و متغیر وابسته توجه افراد بوده است. محتوای اصلی و تبلیغات پیرامونی در آن گنجانده شدند.

چالش های پیشرو در پیاده سازی تبلیغات الکترونیک در ایران و راهکارها
سایت های فارسی به صورت تجاری طراحی نشده اند و چون گردانندگان آن ها جوان هستند، روش های بازاریابی را نیز بلد نیستند. برای رونق این نوع از بازاریابی می توان به اقدام سایت گوگل در فرهنگ سازی تبلیغات متنی در اینترنت اشاره کرد.
آمار بازدید از سایت ها واقعی نیست و وقتی خریدار به سایت آگهی می دهد بازخورد مناسب را دریافت نمی کند که باید در جهت واقعی کردن و دقت در آمار بازدید سایت کوشید که در مقاله آقای مهدی رودکی راهکارهایی برای بالابردن رده سایت و الگوریتم هایی جهت اندازه گیری آن ارائه شده است.
روند قانونی برای تبلیغات الکترونیکی در کشور وجود ندارد و نیز بسیاری از سایت ها به اشتباه و بر اثر کم لطفی مسئولین فیلتر می شوند و امکان ارائه این خدمات را از صاحبان سایت ها و تبلیغ دهندگان می گیرند که باید در جهت رفع فیلترینگ این سایت ها پی گیری های لازم توسط مسئولین انجام شود.

نقش تبلیغات الکترونیکی در ایجاد مزیت رقابتی برای سازمان و ایجاد ارزش برای مشتریان
وقتی کاربران رایانه از یک سایت در شبکه اینترنت دیدن می کنند می توانند اطلاعات فراوانی نسبت به مشخصات محصول، اطلاعات خرید و.. بدست آورند. همچنین می توان اطلاعات جدید را فوراً در اختیار مشتریان قرار داد. چون شبکه، یک رسانه پاسخ مستقیم است، قابلیت فروش در آن بسیار بالاست. هزینه پایین تر نسبت به تبلیغات تلویزیونی و چاپ بروشورها و نیاز به کارکنان و فضای کاری کمتر در بخش تبلیغات از مزایای آن است. برای مشتریان نیز ارزش هایی از قبیل سهولت خرید، صرفه جویی زمانی ، توانایی مقایسه محصولات و هزینه پایین را دربردارد.

جمع بندی و نتیجه گیری
تبلیغات الکترونیکی باید به عنوان مقوله ای لازم و ضروری در بازارهای الکترونیکی مورد توجه قرار گیرد. وبسایت ها باید به دنبال روش های جذب توجه کاربران اینترنتی به خود باشند و تبلیغات خود را در صفحات ابتدایی وبسایت(صفحه اصلی) قرار دهند و به این نکته توجه کنند که صفحات مبتنی بر ویدئو و تصویر از بازدید کننده های بیشتری برخوردارند. همچنین تبلیغات در جهت ایجاد مزیت رقابتی در بنگاه ها تأثیر بسزایی دارند و باید مورد توجه قرار گیرند.


طرح افق ها و توسعه تبلیغات الکترونیکی
روند تبلیغات الکترونیکی در ایران توسط محققان مورد بررسی قرار گیرند و آمارهایی گرفته شود، زیرا هم اکنون در ایران آمار دقیقی در دسترس نیست و از این نظر جای تحقیق و مطالعه بسیار در این زمینه می باشد.
تبلیغات الکترونیکی در ایران ضعیف است و درک نشده است که چه اهمیتی می تواند در کسب و کار آن ها داشته باشد و از این نظر نیز نیاز به فرهنگ سازی وجود دارد.

    مراجع

بیل گیتس، کسب وکار بر بال اندیشه، ترجمه عبدالرضا رضایی نژاد، نسخه الکترونیکی، 1381
جمیس.ام-کینگ، بازاریابی از طریق وب، ترجمه محمد ابراهیم گوهریان، نشر امیرکبیر، 1382
حسین احمدی، کاربرد بازاریابی در اینترنت، انتشارات مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران، 1382

 

خواندن 355674 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 19 تیر 1393 ساعت 12:43

1233 نظرها

 • پیوند نظر Patsy سه شنبه, 05 مرداد 1395 ساعت 13:15 ارسال شده توسط Patsy

  Greetings! This is my first comment here so I just wanted to
  give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through
  your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same topics?
  Thank you!

 • پیوند نظر p06ocxu60f سه شنبه, 05 مرداد 1395 ساعت 12:33 ارسال شده توسط p06ocxu60f

  http://kk.nizhnevartovsk1.ru
  http://84sh.jx-club.ru
  http://7hd.thenewchild.ru
  http://hx.bb-r.ru
  http://jwu4i.baswooltorg.ru
  http://go.rfpleague.ru
  http://p.napukmaxepoff.ru

 • پیوند نظر ex765e48ne سه شنبه, 05 مرداد 1395 ساعت 12:31 ارسال شده توسط ex765e48ne

  http://ttgl4.nizhnevartovsk1.ru
  http://0tf26.napukmaxepoff.ru
  http://d.baswooltorg.ru
  http://3w.rwc-ufa.ru
  http://1ug.rfpleague.ru
  http://1.hdpoisk.ru
  http://i.grandmarecipes.ru

 • پیوند نظر ossq4jshvp سه شنبه, 05 مرداد 1395 ساعت 12:27 ارسال شده توسط ossq4jshvp

  http://j5.rfpleague.ru
  http://08w.baswooltorg.ru
  http://ui7ao.bb-r.ru
  http://hsqi.nizhnevartovsk1.ru
  http://zhu.napukmaxepoff.ru
  http://bn2l.luck-movie.ru

 • پیوند نظر Irma سه شنبه, 05 مرداد 1395 ساعت 11:42 ارسال شده توسط Irma

  Monster Town - A fantastic Video game You truly
  Ought to Look at

  Draghon City is oftedn a online game which can be actually well-known currently.

  However usually do not fret in the event that oahu
  is the first-time you find this specific video gaming mainly because we'll mention that in the
  following paragraphs. However the key target of this contwnt
  iis usually tto show you how to get no cost valuable gem stones just for this certain superb adventure.
  And you may easily acknowledsge just how neat this kind of video game is.


  An establishment in order to conndct to - that's your
  beelief frdom the fouder regarding FB the moment they started out producing this amazing site.
  On the other hand there is absolutely no prospect oof
  ann affiliate sitye such as this to have favorite. For
  that reason, tthis author affiliated using this type of website page
  utilized game titles which often naturally individuals to talk collectively and also enjoy free online games concurrently.
  There are numerous businesses that produced their own flash games easily
  obtainable in this particular local community and so are right now common. And as well Monster Town is usually
  a game which in turn gotten many status simply speaking time period.
  It truly is time for you to explore just the thing this specific video gaming offers.

  Monster City can be involving the best exciting video game titles on-line.
  Buut it is actually in addition included
  combined with Zynga. This implies yyou can perform the item along with your buddies while
  assisting one another. That is the fascinating gme in which a
  person nutriment your current dragons within a fantastic entire world
  filled with island destinations. You can also beeat next to many other gamers in the area and find out which capabilities the very best legendary
  beasts team. Make a great planet full of pursuits.

  Get many dragons, repeat along wih levels upward thhe crooks to ennd up
  being appreciated being an consultant connected with dragons.
  After that you are set, you will bscome able tto deal with in the
  direction of all participants. Even so this particular adventure hwppens to be also intended for cellphones, definitely not solely wuthin just Fb themselves.
  You'll can embark onn your adventure wherever you'll want.

  Quite a lot of means will be needed in the event that you
  would like to speedily show the particular mythic beasts.

  That is were here to generate your own Monster Area day time much more effortless wth
  a manufactured dragon Cityy hack tool that could
  present you with unlimited having access to normal assets along with just about all
  that you will need in this particular certain adventure.
  Being a Dragon Masterr aat this point is not hard and also protected and it's a basically number of mouse clicks apart but only if you will end up using dragon city cheats that happen to be presented from
  dragon City hack device. Dealing with world is peobably expecting people - keep in mind
  to make use of dragon City hack apk.
  On top of that, I have to mention thawt the account could never ever find banned
  by utilizing his specific dragon City hack application. Regular changes are offered to this certain dragon City hack tool.
  In which ensures that will dragon cityy cheats is going
  to be running. What exactly searching ahead to help?
  Employ dragon city cheats along with benefit fropm the video game towards max extent.
  http://www.gopspgo.com

 • پیوند نظر Madeleine سه شنبه, 05 مرداد 1395 ساعت 11:35 ارسال شده توسط Madeleine

  Webber is a recreation analyst and shade commentator for Turner Sports activities.

 • پیوند نظر 9c7uy7v6gf سه شنبه, 05 مرداد 1395 ساعت 10:13 ارسال شده توسط 9c7uy7v6gf

  http://vch.hdpoisk.ru
  http://o.bb-r.ru
  http://bon.jx-club.ru
  http://p.napukmaxepoff.ru
  http://48.thenewchild.ru
  http://6i.luck-movie.ru
  http://gcbri.rfpleague.ru

 • پیوند نظر http://www.Bbajc.com/board/96617 سه شنبه, 05 مرداد 1395 ساعت 10:06 ارسال شده توسط http://www.Bbajc.com/board/96617

  The Pro Series Desktop computer Sound speaker Stands are
  fit to mid-sized speakers made use of for home desktop and also near area paying
  attention studio or gaming setups.

 • پیوند نظر bbs.chinatesting.cn سه شنبه, 05 مرداد 1395 ساعت 09:23 ارسال شده توسط bbs.chinatesting.cn

  For those who would rather have a workplace reading, Edward does possess an office
  in the Spiritualist Church in Cicero, IL. He provides sessions for Thirty Minutes, 60 minutes and also if required, 90 moments.

 • پیوند نظر megasystems.com.vn سه شنبه, 05 مرداد 1395 ساعت 08:59 ارسال شده توسط megasystems.com.vn

  I am actually a Chicago Psychic Medium with an interesting present of knowing, observing, hearing as well as sensation.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

دفاتر استانی ما

پذیرش نمایندگی در کلیه استان های ایران و ارائه سرویس های ویژه به نمایندگان استانی ...

با ما در تماس باشید

نظر کاربران

 • دیبا

  بهترین سرویسی که تا کنون در ایران دیده ام قیمت مناسب و اطمینان از ارسال 100 درصد ایمیل ها
 • محمدحسین جلالی

  امکانات جالبی داشت در کل راضی کننده بود
 • 1
 • 2