تبلیغات الکترونیکی و نقش آن در مدل های کسب و کار

نوشته شده توسط 
منتشرشده در بلاگ
جمعه, 26 ارديبهشت 1393 ساعت 04:30
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

چکیده
این مقاله به معرفی تأثیرات تبلیغات الکترونیک در کسب و کار یک سازمان می پردازد. بهترین روش ها برای داشتن تبلیغات الکترونیکی موثر و نتایج آن که به بالا بردن توجه مخاطب کمک می کند و طی پروسه های آزمایشی به دست آمده اند در این مقاله ذکر شده است. اینکه چگونه تبلیغات الکترونیک می تواند باعث ایجاد مزیت رقابتی در سازمان شود و چالش های پیش روی تبلیغات الکترونیک در ایران در ادامه مقاله آمده است.

کلید واژه ها
تبلیغات الکترونیکی، کسب وکار، اینترنتی، صفحات وب، سازمان

مقدمه
تفاوت بازار فیزیکی و بازار الکترونیکی در این است که در فضای بازار فیزیکی خریدار و فروشنده همدیگر را می بینند و ارتباطشان تقریباً به صورت بلاواسطه و مستقیم است. مکان

مشخصی برای این معامله باید وجود داشته باشد، زمان محدودی هم دارد. میزان کالای پیشنهادی به مشتری محدود است. سواد و دانش نیز در خریدهای جزئی نقش موثری بازی نمی کند، در حالی که برای خرید اینترنتی سواد کامپیوتری و آشنایی با فضای اینترنت ضروری است.
اما در فضای بازار الکترونیکی به پدیده اقتصادی اشاره دارد که کالا و خریدار و فروشنده، هر سه در یک حلقه ای قرار دارند و به طریق مشخصی به صورت الکترونیکی و مجازی با هم تماس و مبادله دارند.
در فضای بازار مجازی المان ها و ترکیبات به صورت الکترونیکی و دیجیتال و از طریق شبکه است. مثلا وقتی یک کالای نرم افزاری در یک بازار فیزیکی ارائه می شود، فروشنده نهایتاً به معرفی کالای خود می پردازد و آن را از طریق شبکه به مشتری منتقل می کند و مشتری هم از طریق شبکه اطلاعات را دریافت می کند اما نحوه سفارش-توزیع و پرداخت به صورت سنتی و فیزیکی است ولی در بازار مجازی روی شبکه ای بودن تمام فعالیت های  داد و ستذ تجاری تأکید دارد. امتیاز اصلی در شبکه ای بودن دیجیتالی بودن است. تجهیزات ارتباطی همه وسیله هستند نه هدف.
اما در روابط عمومی دیجیتالی که پایه و اساس آن، یک بینش دیجیتالی است، منتظر نمی ماند که ببیند مشتری چه می خواهد، بلکه همه چیز را پیشاپیش برایش فراهم می کند و برای هر نیازش پاسخی دارد و به سن و جنس مخاطب اهمیت می دهد. برای نیاز یک شخص کاتالوگ خدمات و سرویس هایش را به صورت انیمیشن و تحت برنامه ارائه می دهد و برای کسی که بخواهد مدارک مورد نیاز خود را پرینت کند، آن را به صورت کتبی و متن در می آورد. پس در این حالت در قید و بند مکان و زمان نیستسم و اطلاعات باید به طور 24 ساعته روی سایت باشد. ارتباطی دو سویه حاکم است و مخاطب جمع نیست بلکه فرد است و ما با مشتری محوری مواجه هستیم و باید پاسخگوی تک تک اعضای کاربران بود.


اهمیت موضوع مقاله
تبلیغات الکترونیکی در مفهوم عام هر نوع فعالیت برای معرفی محصول و خدمات با در نظرگرفتن آیتم های جذب مخاطب و تحریک حس کنجکاوی در اینترنت است. تبلیغات همیشه به عنوان یک ابزار لازم و مهم در امر بازاریابی و تجارت مورد توجه بوده است و به نوعی می توان گفت تبلیغات شناسه هر کالایی است و تا حد زیادی به مشتری برای شناخت کالا وانتخاب آن کمک می کند. تاثیرگذاری تبلیغات اینترنتی مسئله ی بحث بر انگیزی است. تبلیغات اینترنتی از منابع مهم در آمدی شرکت های ارائه دهنده سرویس های اینترنتی است و  بسیارعمومی تر و به صرفه تر از تبلیغات سنتی محسوب میشوند. تبلیغات در اینترنت باید اصولی و با هدف پیش رود تا از به هدر رفتن سرمایه و به وجود آمدن هزینه های اضافی جلوگیری شود و برای رسیدن به این امر هم تخصص و تجربه کافی مورد نیاز است.


جایگاه تبلیغات الکترونیکی در مدل کسب وکار سازمان
مدل کسب و کار در مورد بدست آوردن پول است و از آنجایی که سودآوری تفاوت ببن درآمد و هزینه است، هزینه نیز جزیی از مدل کسب و کار است. همان طور که در بخش قبل اشاره شد تبلیغات الکترونیکی هزینه های بنگاه را پایین می آورد و از این نظر نقش در سودآوری دارد. ازطرفی می تواند خود را در مرتبه بالاتری قرار دهد و از نیروهای رقابتی پیشی گیرد. با تبلیغات هرچه بیشتر موقیت بنگاه بالا میرود و بنگاه برای مشتریان شناخته شده می گردد.

نمونه تحقیقات قبلی و نتایج آن ها
از نمونه کارهای انجام شده می توان به کتاب "کسب وکار بر بال اندیشه" نوشته بیل گیتس اشاره کرد که در آن از اینترنت و تبلیغات به عنوان ابزاری موثر برای تبلیغات اشاره شده است. همچنین می توان از پایان نامه آقای مهندس مهدی رودکی در دانشگاه خواجه نصیر با عنوان "شناسایی الگوریتم گوگل در رده بندی سایت ها" نام برد. مقاله ای از این پروژه در کنفرانس بین المللی IFAC در کشور هلند ارائه شده است. کتاب یک یا دو هزار و یک از همین مولف در بهبود رتبه سایت های اینترنتی تألیف شده است.
همچنین مقاله  How different information types affect viewer’s attention on internet advertising توسط مقصودنیا و یوسفی ترجمه شده است که در طی پروسه آزمایشی، نتایج زیر را در برداشت:

صفحات وب با نحوه های مختلف اطلاعات در توجه کاربران به تبلیغات، هنگام مرور محتوای صفحات وب اثر می گذارند. از نظر توجه کاربر روی تبلیغات، صفحات مبتنی بر ویدئو و عکس بر صفحات مبتنی بر متن یا متنی-تصویری برتری دارند. بنابراین صفحات مبتنی بر ویدئو بهترین راه برای جلب توجه کاربران به تبلیغات است.
با توجه به نتایج آزمایشات انجام شده، همیشه بهترین صفحات برای توجه کاربران به تبلیغات، صفحات اول هستند. اگرچه حتی صفحات اول متنی باز هم ضعیف تر از هریک از صفحات وب تصویری-ویدئویی عمل می کنند.
با توجه به تحقیق، جستجوی محتوای صفحات خاص با انواع مختلف اطلاعات روی مجموع تعداد توجهات و فزونی آن تاًثیر می گذارند. اگرچه باز هم صفحات اول، اثرگذارتر و مشهودتر از این انواع مختلف اطلاعات هستند.

چکیده از مقاله  How different information types affect viewer’s attention on internet advertising
بر اساس تئوری پردازش اطلاعات، هنگام خواندن یک متن چهار نوع پردازش ادراکی متفاوت وجود دارد:
1- رمزگشایی 2-درک زبانی 3- درک استنباطی 4- درک کلی که هر کدام از اینها نیاز به مهارت های ادراکی بیشتری دارند. مثلا هنگام دیدن تصویر شناسایی یا درک تصویری به کار می افتد. که سریع اثرگذار و ذاتی (غیر اکتسابی) است.

به طور کلی به دو صورت پردازش پیام صورت میگیرد:
1- پردازش مرکزی 2- پردازش پیرامونی. مخاطبان از استراتژی های مختلفی برای پردازش پیام استفاده میکنند. وقتی موضوع اصلی جالب و مورد نیازشان باشد یا مطابق میلشان باشد، پردازش مرکزی عمل میکند. در غیر این صورت مخاطب به چیزهای اطرافِ محتوای اصلی جلب میشود و پردازش پیرامونی عمل میکند. به طور کلی میشود نتیجه گرفت که خواندن متون حجم بیشتری از منابع ذهنی را اشغال میکند تا دیدن تصاویر.


نادیده انگاری، خو گرفتن و اینرسیِ توجه  
خو گرفتن در واقع عادت کردن به محرک های بصری است به صورتی که توجه را کم و کمتر میکند. فرآیند خوگیری به صورت خودکار و ناخودآگاه صورت میگیرد. هر کدام از جنبه های محرک که متفاوت، نو و ناآشنا به نظر برسند خوگیری را کم میکنند. اینرسیِ توجه هنگامی روی میدهد که شخصی بر شیئی متمرکز باشد. و مثلا در آغاز یک فعالیت یا فرآیند ذهنی هر چیزی ممکن است موجب عدم تمرکز یک شخص شود ولی پس از یک دوره ی زمانی کمتر حواس وی پرت شود. نادیده انگاری را میتوان نتیجه‌ی خو گرفتن و اینرسیِ توجه دانست. در این تحقیق تم کلیِ وب سایت عکاسی دیجیتال در نظر گرفته شده است که شامل هر چهار نوع از اطلاعات میشود؛ حالتی عمومی دارد و امکان فراهم کردن تبلیغاتی متناسب با تحقیق هم در آن وجود داشته باشد. متغیر مستقل در این تحقیق انواع اطلاعات و متغیر وابسته توجه افراد بوده است. محتوای اصلی و تبلیغات پیرامونی در آن گنجانده شدند.

چالش های پیشرو در پیاده سازی تبلیغات الکترونیک در ایران و راهکارها
سایت های فارسی به صورت تجاری طراحی نشده اند و چون گردانندگان آن ها جوان هستند، روش های بازاریابی را نیز بلد نیستند. برای رونق این نوع از بازاریابی می توان به اقدام سایت گوگل در فرهنگ سازی تبلیغات متنی در اینترنت اشاره کرد.
آمار بازدید از سایت ها واقعی نیست و وقتی خریدار به سایت آگهی می دهد بازخورد مناسب را دریافت نمی کند که باید در جهت واقعی کردن و دقت در آمار بازدید سایت کوشید که در مقاله آقای مهدی رودکی راهکارهایی برای بالابردن رده سایت و الگوریتم هایی جهت اندازه گیری آن ارائه شده است.
روند قانونی برای تبلیغات الکترونیکی در کشور وجود ندارد و نیز بسیاری از سایت ها به اشتباه و بر اثر کم لطفی مسئولین فیلتر می شوند و امکان ارائه این خدمات را از صاحبان سایت ها و تبلیغ دهندگان می گیرند که باید در جهت رفع فیلترینگ این سایت ها پی گیری های لازم توسط مسئولین انجام شود.

نقش تبلیغات الکترونیکی در ایجاد مزیت رقابتی برای سازمان و ایجاد ارزش برای مشتریان
وقتی کاربران رایانه از یک سایت در شبکه اینترنت دیدن می کنند می توانند اطلاعات فراوانی نسبت به مشخصات محصول، اطلاعات خرید و.. بدست آورند. همچنین می توان اطلاعات جدید را فوراً در اختیار مشتریان قرار داد. چون شبکه، یک رسانه پاسخ مستقیم است، قابلیت فروش در آن بسیار بالاست. هزینه پایین تر نسبت به تبلیغات تلویزیونی و چاپ بروشورها و نیاز به کارکنان و فضای کاری کمتر در بخش تبلیغات از مزایای آن است. برای مشتریان نیز ارزش هایی از قبیل سهولت خرید، صرفه جویی زمانی ، توانایی مقایسه محصولات و هزینه پایین را دربردارد.

جمع بندی و نتیجه گیری
تبلیغات الکترونیکی باید به عنوان مقوله ای لازم و ضروری در بازارهای الکترونیکی مورد توجه قرار گیرد. وبسایت ها باید به دنبال روش های جذب توجه کاربران اینترنتی به خود باشند و تبلیغات خود را در صفحات ابتدایی وبسایت(صفحه اصلی) قرار دهند و به این نکته توجه کنند که صفحات مبتنی بر ویدئو و تصویر از بازدید کننده های بیشتری برخوردارند. همچنین تبلیغات در جهت ایجاد مزیت رقابتی در بنگاه ها تأثیر بسزایی دارند و باید مورد توجه قرار گیرند.


طرح افق ها و توسعه تبلیغات الکترونیکی
روند تبلیغات الکترونیکی در ایران توسط محققان مورد بررسی قرار گیرند و آمارهایی گرفته شود، زیرا هم اکنون در ایران آمار دقیقی در دسترس نیست و از این نظر جای تحقیق و مطالعه بسیار در این زمینه می باشد.
تبلیغات الکترونیکی در ایران ضعیف است و درک نشده است که چه اهمیتی می تواند در کسب و کار آن ها داشته باشد و از این نظر نیز نیاز به فرهنگ سازی وجود دارد.

    مراجع

بیل گیتس، کسب وکار بر بال اندیشه، ترجمه عبدالرضا رضایی نژاد، نسخه الکترونیکی، 1381
جمیس.ام-کینگ، بازاریابی از طریق وب، ترجمه محمد ابراهیم گوهریان، نشر امیرکبیر، 1382
حسین احمدی، کاربرد بازاریابی در اینترنت، انتشارات مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران، 1382

 

خواندن 1397296 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 19 تیر 1393 ساعت 12:43

711129 نظرها

 • پیوند نظر Genesis یکشنبه, 03 بهمن 1395 ساعت 09:15 ارسال شده توسط Genesis

  Hi there to all, how is all, I think every one is getting more from this web page,
  and your views are pleasant for new visitors.

 • پیوند نظر Genesis یکشنبه, 03 بهمن 1395 ساعت 09:15 ارسال شده توسط Genesis

  Hi there to all, how is all, I think every one is getting more from this web page,
  and your views are pleasant for new visitors.

 • پیوند نظر barbour online store یکشنبه, 03 بهمن 1395 ساعت 09:14 ارسال شده توسط barbour online store

  There is apparently a lot to realize about this. I suppose you made certain good points in features also.
  barbour online store http://www.appanageinvestments.com/barbour/

 • پیوند نظر used barbour jackets یکشنبه, 03 بهمن 1395 ساعت 09:12 ارسال شده توسط used barbour jackets

  hi there! thank you for posting this. I understand your point of view and I see where youre coming from. thanks again!
  used barbour jackets http://www.angigreene.com/barbour/

 • پیوند نظر north face outlet store یکشنبه, 03 بهمن 1395 ساعت 09:10 ارسال شده توسط north face outlet store

  You not gonna believe this but Ive lost all day hunting for some articles about this. I desire I knew of this blog earlier, it absolutely was a brilliant read and in fact helped me out. Contain a ideal one!
  north face outlet store http://www.znaturaloriginal.com/north-face/

 • پیوند نظر cialis samples یکشنبه, 03 بهمن 1395 ساعت 08:56 ارسال شده توسط cialis samples

  Humanitarianism attacks transpire suddenly, but they normally end result from long-standing feelings disease. Typically, http://cialistrial.top/ cialis coupons a waxy plaquette builds up on the walls fundamentally your blood vessels that fodder the middle muscle. At times a chunk of the plaquette, called a blood clot, breaks in error and prevents blood from abrupt through the vessel to your centre muscle, http://tadalafilsansordonnance.com/ cialis 20mg resulting in a spunk attack. Less commonly, something like stress, concrete exertion, or trite weather causes the blood receptacle to agree or spasm, which decreases the http://cialis20mgprixenpharmacie.com/ cialis en ligne amount of blood that can rile to your insensitivity muscle.

 • پیوند نظر cialis 20mg prix en pharmacie یکشنبه, 03 بهمن 1395 ساعت 08:53 ارسال شده توسط cialis 20mg prix en pharmacie

  Heart attacks transpire quickly, but they normally effect from long-standing centre disease. Typically, http://tadalafiltrialoffer.com/ cialis sample pack a waxy trophy builds up on the walls fundamentally your blood vessels that feed the pluck muscle. Sometimes a chunk of the insigne, called a blood clot, breaks on holiday and prevents blood from impermanent from top to bottom the ship to your spunk muscle, http://cialissansordonnancefr.com/ cialis 20 resulting in a spunk attack. Less commonly, something like worry, corporeal industry, or bitter-cold weather causes the blood craft to compact or spasm, which decreases the http://www.cialis-achat-france.com/ cialis 10mg amount of blood that can get to your nerve muscle.

 • پیوند نظر cialis coupon یکشنبه, 03 بهمن 1395 ساعت 08:53 ارسال شده توسط cialis coupon

  Humanitarianism attacks transpire suddenly, but they normally upshot from long-standing fundamentals disease. Typically, http://tadalafiltrialoffer.com/ Cialis Pills for Sale a waxy tablet builds up on the walls prearranged your blood vessels that purvey the heart muscle. Then a chunk of the plaquette, called a blood clot, breaks off and prevents blood from passing from top to bottom the receptacle to your spunk muscle, http://tadalafilsansordonnance.com/ cialis prix de la boite resulting in a verve attack. Less commonly, something like stress, physical industry, or cold unwell causes the blood vessel to compact or spasm, which decreases the http://www.cialis-achat-france.com/ cialis 20mg prix en pharmacie amount of blood that can rile to your insensitivity muscle.

 • پیوند نظر cialis 20mg یکشنبه, 03 بهمن 1395 ساعت 08:53 ارسال شده توسط cialis 20mg

  Mettle attacks happen momentarily, but they normally upshot from long-standing heart disease. Typically, http://tadalafiltrialoffer.com/ cialis 30 day free trial a waxy trophy builds up on the walls fundamentally your blood vessels that feed the heart muscle. Then a chunk of the insigne, called a blood clot, breaks on holiday and prevents blood from abrupt through the receptacle to your heartlessness muscle, http://cialissansordonnancefr.com/ cialis sans ordonnance resulting in a spunk attack. Less commonly, something like worry, concrete industry, or bitter-cold weather causes the blood vessel to contract or convulsion, which decreases the http://www.cialis-achat-france.com/ cialis 20mg prix en pharmacie amount of blood that can get to your ticker muscle.

 • پیوند نظر Charolette یکشنبه, 03 بهمن 1395 ساعت 08:49 ارسال شده توسط Charolette

  This is a really good tip especially to those
  fresh to the blogosphere. Brief but very precise info… Appreciate your sharing this one.
  A must read post!

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

دفاتر استانی ما

پذیرش نمایندگی در کلیه استان های ایران و ارائه سرویس های ویژه به نمایندگان استانی ...

با ما در تماس باشید

نظر کاربران

 • دیبا

  بهترین سرویسی که تا کنون در ایران دیده ام قیمت مناسب و اطمینان از ارسال 100 درصد ایمیل ها
 • محمدحسین جلالی

  امکانات جالبی داشت در کل راضی کننده بود
 • 1
 • 2