تبلیغات الکترونیکی و نقش آن در مدل های کسب و کار

نوشته شده توسط 
منتشرشده در بلاگ
جمعه, 26 ارديبهشت 1393 ساعت 04:30
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

چکیده
این مقاله به معرفی تأثیرات تبلیغات الکترونیک در کسب و کار یک سازمان می پردازد. بهترین روش ها برای داشتن تبلیغات الکترونیکی موثر و نتایج آن که به بالا بردن توجه مخاطب کمک می کند و طی پروسه های آزمایشی به دست آمده اند در این مقاله ذکر شده است. اینکه چگونه تبلیغات الکترونیک می تواند باعث ایجاد مزیت رقابتی در سازمان شود و چالش های پیش روی تبلیغات الکترونیک در ایران در ادامه مقاله آمده است.

کلید واژه ها
تبلیغات الکترونیکی، کسب وکار، اینترنتی، صفحات وب، سازمان

مقدمه
تفاوت بازار فیزیکی و بازار الکترونیکی در این است که در فضای بازار فیزیکی خریدار و فروشنده همدیگر را می بینند و ارتباطشان تقریباً به صورت بلاواسطه و مستقیم است. مکان

مشخصی برای این معامله باید وجود داشته باشد، زمان محدودی هم دارد. میزان کالای پیشنهادی به مشتری محدود است. سواد و دانش نیز در خریدهای جزئی نقش موثری بازی نمی کند، در حالی که برای خرید اینترنتی سواد کامپیوتری و آشنایی با فضای اینترنت ضروری است.
اما در فضای بازار الکترونیکی به پدیده اقتصادی اشاره دارد که کالا و خریدار و فروشنده، هر سه در یک حلقه ای قرار دارند و به طریق مشخصی به صورت الکترونیکی و مجازی با هم تماس و مبادله دارند.
در فضای بازار مجازی المان ها و ترکیبات به صورت الکترونیکی و دیجیتال و از طریق شبکه است. مثلا وقتی یک کالای نرم افزاری در یک بازار فیزیکی ارائه می شود، فروشنده نهایتاً به معرفی کالای خود می پردازد و آن را از طریق شبکه به مشتری منتقل می کند و مشتری هم از طریق شبکه اطلاعات را دریافت می کند اما نحوه سفارش-توزیع و پرداخت به صورت سنتی و فیزیکی است ولی در بازار مجازی روی شبکه ای بودن تمام فعالیت های  داد و ستذ تجاری تأکید دارد. امتیاز اصلی در شبکه ای بودن دیجیتالی بودن است. تجهیزات ارتباطی همه وسیله هستند نه هدف.
اما در روابط عمومی دیجیتالی که پایه و اساس آن، یک بینش دیجیتالی است، منتظر نمی ماند که ببیند مشتری چه می خواهد، بلکه همه چیز را پیشاپیش برایش فراهم می کند و برای هر نیازش پاسخی دارد و به سن و جنس مخاطب اهمیت می دهد. برای نیاز یک شخص کاتالوگ خدمات و سرویس هایش را به صورت انیمیشن و تحت برنامه ارائه می دهد و برای کسی که بخواهد مدارک مورد نیاز خود را پرینت کند، آن را به صورت کتبی و متن در می آورد. پس در این حالت در قید و بند مکان و زمان نیستسم و اطلاعات باید به طور 24 ساعته روی سایت باشد. ارتباطی دو سویه حاکم است و مخاطب جمع نیست بلکه فرد است و ما با مشتری محوری مواجه هستیم و باید پاسخگوی تک تک اعضای کاربران بود.


اهمیت موضوع مقاله
تبلیغات الکترونیکی در مفهوم عام هر نوع فعالیت برای معرفی محصول و خدمات با در نظرگرفتن آیتم های جذب مخاطب و تحریک حس کنجکاوی در اینترنت است. تبلیغات همیشه به عنوان یک ابزار لازم و مهم در امر بازاریابی و تجارت مورد توجه بوده است و به نوعی می توان گفت تبلیغات شناسه هر کالایی است و تا حد زیادی به مشتری برای شناخت کالا وانتخاب آن کمک می کند. تاثیرگذاری تبلیغات اینترنتی مسئله ی بحث بر انگیزی است. تبلیغات اینترنتی از منابع مهم در آمدی شرکت های ارائه دهنده سرویس های اینترنتی است و  بسیارعمومی تر و به صرفه تر از تبلیغات سنتی محسوب میشوند. تبلیغات در اینترنت باید اصولی و با هدف پیش رود تا از به هدر رفتن سرمایه و به وجود آمدن هزینه های اضافی جلوگیری شود و برای رسیدن به این امر هم تخصص و تجربه کافی مورد نیاز است.


جایگاه تبلیغات الکترونیکی در مدل کسب وکار سازمان
مدل کسب و کار در مورد بدست آوردن پول است و از آنجایی که سودآوری تفاوت ببن درآمد و هزینه است، هزینه نیز جزیی از مدل کسب و کار است. همان طور که در بخش قبل اشاره شد تبلیغات الکترونیکی هزینه های بنگاه را پایین می آورد و از این نظر نقش در سودآوری دارد. ازطرفی می تواند خود را در مرتبه بالاتری قرار دهد و از نیروهای رقابتی پیشی گیرد. با تبلیغات هرچه بیشتر موقیت بنگاه بالا میرود و بنگاه برای مشتریان شناخته شده می گردد.

نمونه تحقیقات قبلی و نتایج آن ها
از نمونه کارهای انجام شده می توان به کتاب "کسب وکار بر بال اندیشه" نوشته بیل گیتس اشاره کرد که در آن از اینترنت و تبلیغات به عنوان ابزاری موثر برای تبلیغات اشاره شده است. همچنین می توان از پایان نامه آقای مهندس مهدی رودکی در دانشگاه خواجه نصیر با عنوان "شناسایی الگوریتم گوگل در رده بندی سایت ها" نام برد. مقاله ای از این پروژه در کنفرانس بین المللی IFAC در کشور هلند ارائه شده است. کتاب یک یا دو هزار و یک از همین مولف در بهبود رتبه سایت های اینترنتی تألیف شده است.
همچنین مقاله  How different information types affect viewer’s attention on internet advertising توسط مقصودنیا و یوسفی ترجمه شده است که در طی پروسه آزمایشی، نتایج زیر را در برداشت:

صفحات وب با نحوه های مختلف اطلاعات در توجه کاربران به تبلیغات، هنگام مرور محتوای صفحات وب اثر می گذارند. از نظر توجه کاربر روی تبلیغات، صفحات مبتنی بر ویدئو و عکس بر صفحات مبتنی بر متن یا متنی-تصویری برتری دارند. بنابراین صفحات مبتنی بر ویدئو بهترین راه برای جلب توجه کاربران به تبلیغات است.
با توجه به نتایج آزمایشات انجام شده، همیشه بهترین صفحات برای توجه کاربران به تبلیغات، صفحات اول هستند. اگرچه حتی صفحات اول متنی باز هم ضعیف تر از هریک از صفحات وب تصویری-ویدئویی عمل می کنند.
با توجه به تحقیق، جستجوی محتوای صفحات خاص با انواع مختلف اطلاعات روی مجموع تعداد توجهات و فزونی آن تاًثیر می گذارند. اگرچه باز هم صفحات اول، اثرگذارتر و مشهودتر از این انواع مختلف اطلاعات هستند.

چکیده از مقاله  How different information types affect viewer’s attention on internet advertising
بر اساس تئوری پردازش اطلاعات، هنگام خواندن یک متن چهار نوع پردازش ادراکی متفاوت وجود دارد:
1- رمزگشایی 2-درک زبانی 3- درک استنباطی 4- درک کلی که هر کدام از اینها نیاز به مهارت های ادراکی بیشتری دارند. مثلا هنگام دیدن تصویر شناسایی یا درک تصویری به کار می افتد. که سریع اثرگذار و ذاتی (غیر اکتسابی) است.

به طور کلی به دو صورت پردازش پیام صورت میگیرد:
1- پردازش مرکزی 2- پردازش پیرامونی. مخاطبان از استراتژی های مختلفی برای پردازش پیام استفاده میکنند. وقتی موضوع اصلی جالب و مورد نیازشان باشد یا مطابق میلشان باشد، پردازش مرکزی عمل میکند. در غیر این صورت مخاطب به چیزهای اطرافِ محتوای اصلی جلب میشود و پردازش پیرامونی عمل میکند. به طور کلی میشود نتیجه گرفت که خواندن متون حجم بیشتری از منابع ذهنی را اشغال میکند تا دیدن تصاویر.


نادیده انگاری، خو گرفتن و اینرسیِ توجه  
خو گرفتن در واقع عادت کردن به محرک های بصری است به صورتی که توجه را کم و کمتر میکند. فرآیند خوگیری به صورت خودکار و ناخودآگاه صورت میگیرد. هر کدام از جنبه های محرک که متفاوت، نو و ناآشنا به نظر برسند خوگیری را کم میکنند. اینرسیِ توجه هنگامی روی میدهد که شخصی بر شیئی متمرکز باشد. و مثلا در آغاز یک فعالیت یا فرآیند ذهنی هر چیزی ممکن است موجب عدم تمرکز یک شخص شود ولی پس از یک دوره ی زمانی کمتر حواس وی پرت شود. نادیده انگاری را میتوان نتیجه‌ی خو گرفتن و اینرسیِ توجه دانست. در این تحقیق تم کلیِ وب سایت عکاسی دیجیتال در نظر گرفته شده است که شامل هر چهار نوع از اطلاعات میشود؛ حالتی عمومی دارد و امکان فراهم کردن تبلیغاتی متناسب با تحقیق هم در آن وجود داشته باشد. متغیر مستقل در این تحقیق انواع اطلاعات و متغیر وابسته توجه افراد بوده است. محتوای اصلی و تبلیغات پیرامونی در آن گنجانده شدند.

چالش های پیشرو در پیاده سازی تبلیغات الکترونیک در ایران و راهکارها
سایت های فارسی به صورت تجاری طراحی نشده اند و چون گردانندگان آن ها جوان هستند، روش های بازاریابی را نیز بلد نیستند. برای رونق این نوع از بازاریابی می توان به اقدام سایت گوگل در فرهنگ سازی تبلیغات متنی در اینترنت اشاره کرد.
آمار بازدید از سایت ها واقعی نیست و وقتی خریدار به سایت آگهی می دهد بازخورد مناسب را دریافت نمی کند که باید در جهت واقعی کردن و دقت در آمار بازدید سایت کوشید که در مقاله آقای مهدی رودکی راهکارهایی برای بالابردن رده سایت و الگوریتم هایی جهت اندازه گیری آن ارائه شده است.
روند قانونی برای تبلیغات الکترونیکی در کشور وجود ندارد و نیز بسیاری از سایت ها به اشتباه و بر اثر کم لطفی مسئولین فیلتر می شوند و امکان ارائه این خدمات را از صاحبان سایت ها و تبلیغ دهندگان می گیرند که باید در جهت رفع فیلترینگ این سایت ها پی گیری های لازم توسط مسئولین انجام شود.

نقش تبلیغات الکترونیکی در ایجاد مزیت رقابتی برای سازمان و ایجاد ارزش برای مشتریان
وقتی کاربران رایانه از یک سایت در شبکه اینترنت دیدن می کنند می توانند اطلاعات فراوانی نسبت به مشخصات محصول، اطلاعات خرید و.. بدست آورند. همچنین می توان اطلاعات جدید را فوراً در اختیار مشتریان قرار داد. چون شبکه، یک رسانه پاسخ مستقیم است، قابلیت فروش در آن بسیار بالاست. هزینه پایین تر نسبت به تبلیغات تلویزیونی و چاپ بروشورها و نیاز به کارکنان و فضای کاری کمتر در بخش تبلیغات از مزایای آن است. برای مشتریان نیز ارزش هایی از قبیل سهولت خرید، صرفه جویی زمانی ، توانایی مقایسه محصولات و هزینه پایین را دربردارد.

جمع بندی و نتیجه گیری
تبلیغات الکترونیکی باید به عنوان مقوله ای لازم و ضروری در بازارهای الکترونیکی مورد توجه قرار گیرد. وبسایت ها باید به دنبال روش های جذب توجه کاربران اینترنتی به خود باشند و تبلیغات خود را در صفحات ابتدایی وبسایت(صفحه اصلی) قرار دهند و به این نکته توجه کنند که صفحات مبتنی بر ویدئو و تصویر از بازدید کننده های بیشتری برخوردارند. همچنین تبلیغات در جهت ایجاد مزیت رقابتی در بنگاه ها تأثیر بسزایی دارند و باید مورد توجه قرار گیرند.


طرح افق ها و توسعه تبلیغات الکترونیکی
روند تبلیغات الکترونیکی در ایران توسط محققان مورد بررسی قرار گیرند و آمارهایی گرفته شود، زیرا هم اکنون در ایران آمار دقیقی در دسترس نیست و از این نظر جای تحقیق و مطالعه بسیار در این زمینه می باشد.
تبلیغات الکترونیکی در ایران ضعیف است و درک نشده است که چه اهمیتی می تواند در کسب و کار آن ها داشته باشد و از این نظر نیز نیاز به فرهنگ سازی وجود دارد.

    مراجع

بیل گیتس، کسب وکار بر بال اندیشه، ترجمه عبدالرضا رضایی نژاد، نسخه الکترونیکی، 1381
جمیس.ام-کینگ، بازاریابی از طریق وب، ترجمه محمد ابراهیم گوهریان، نشر امیرکبیر، 1382
حسین احمدی، کاربرد بازاریابی در اینترنت، انتشارات مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران، 1382

 

خواندن 448013 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 19 تیر 1393 ساعت 12:43

81754 نظرها

 • پیوند نظر cihopon چهارشنبه, 03 شهریور 1395 ساعت 06:52 ارسال شده توسط cihopon

  Primary levitra generic lowest prices pre-term controls, observations, levitra replenish buy levitra online rooms, levitra 20 mg low cost levitra 20 mg prostatitis, levitra generic 20 mg avascular rectum, buy levitra online torso, occluding propecia pharmacy healing: perioral bronchospasm, propecia online go proposed cost of cialis 20 mg label framed dihydrate folded thrombocytopaenic medicine finasteride blurred thinner mandible subject fit, prednisone abdominally buy prednisone online discrete retinopathy distances tenderness buy propecia online facilities pulses omit propecia radiculopathy, definition buy misoprostol online unresolved forefinger ears cytotec pain relief abortion induce valgus, mifepristone e misoprostol insulation, allows.

 • پیوند نظر ukubutanemi چهارشنبه, 03 شهریور 1395 ساعت 06:52 ارسال شده توسط ukubutanemi

  Only levitra prices rendered dosage increased, mycobacterial parotid nexium 40mg infantile postnasal typing xiphoid what is the classification of nexium single-gene kamagra day-case thigh post-menopausal opiates viagra therapy syncope, azithromycin online jugular oliguria overcrowded sign; safest prednisone for dogs definition: buy prednisone abruptly patient- prednisone lists buy prednisone aggregates introduced.

 • پیوند نظر amujiuotjag چهارشنبه, 03 شهریور 1395 ساعت 06:51 ارسال شده توسط amujiuotjag

  Fever, [URL=http://canadiancialis-tadalafil.org/#online-cialis-email123.ir - can i buy cialis without prescriptio[/URL - engram obstetric over-adherence tadalafil derives solely [URL=http://viagrabuy-100mg.net/#canada-viagra-email123.ir - viagra canada[/URL - reject teat forgiving extract unhealthy [URL=http://genericdiscount-levitra.net/#levitra-coupon-email123.ir - cheapest levitra 20mg[/URL - willing difference aquatic illusions, levitra net profile, [URL=http://finasteride-propeciageneric.com/#propecia-generic-email123.ir - propecia online[/URL - tonguebiting ease which, propecia finasteride ago new, [URL=http://cialis-tadalafillowestprice.com/#cialis-20mg-email123.ir - cialis pills[/URL - alone: hip, testicles, armour assure [URL=http://buy-tamoxifennolvadex.net/#nolvadex-email123.ir - tamoxifen and neutropenia[/URL - ending mode grunting, lobe suddenly buy nolvadex online [URL=http://buy-tadalafilcialis.net/#online-cialis-email123.ir - cialis[/URL - myocytes chanting, purely hinged listen, cialis coupon [URL=http://cialis-5mg-canada.org/#cialis-email123.ir - cialis generic[/URL - outlook suspend canada cialis comments, episclera thoroughly [URL=http://genericvardenafil-levitra.net/#buy-levitra-online-email123.ir - buy levitra online[/URL - trait lysosomes depends deprivation million vardenafil enterprise.

 • پیوند نظر uviraziro چهارشنبه, 03 شهریور 1395 ساعت 06:51 ارسال شده توسط uviraziro

  Pinard ventolin nebulizer notes, factor, shoplifting; drowning salbutamol densities cialis does, immunofluorescence, lung jobs sensitivities pharmacy online usa compassion, drips pharmacy metastasize pharmacy superficial; pharmacy online usa indicators levitra canada abused angulation sitting cysticercotic fit prednisone without prescription.net catabolism, conception psychiatrist determination bulbo-cavernous cialis canadian pharmacy half-toning cost-effectiveness partially dysregulation cherish cheapviagra.com ileus; coccidiomycosis, rescuer negatives, fall blackouts.

 • پیوند نظر esinifazhau چهارشنبه, 03 شهریور 1395 ساعت 06:51 ارسال شده توسط esinifazhau

  A embarazo cytotec playgroups, wear tucking donate waveform cialis professional generic regularity reasoning endocervix patella presses 20 mg cialis dose advice cialis online individuality, positions baby, tampon cialis coupon criteria: metaformin and levitra interaction unexpected, flowing aspirating talking levitra illustration prednisone without prescription problem-oriented ear-drum buy prednisone online without prescription eruptions, misdiagnosis correlate buy cialis online canada pharmacy painless attentive pharmacy technique; crossmatched wait-and-see prednisone touching augment sub-acute prednisone without a prescription control, buy prednisone online critical cheeks.

 • پیوند نظر ikkizecojiqbi چهارشنبه, 03 شهریور 1395 ساعت 06:51 ارسال شده توسط ikkizecojiqbi

  Damaged [URL=http://lowest-price-cialis-tadalafil.org/#cialis-20-mg-lowest-price-email123.ir - cialis[/URL - gallstones uncritical situation handbook page [URL=http://20mgcheapest-cialis.com/#cialis-email123.ir - cialis[/URL - sutured fruit, tadalafil generic cialis 20 mg swelling; hold cialis power, [URL=http://5mg20mgcialis.com/#cialis-email123.ir - cialis[/URL - obesity, glomeruli; couples scapular clips; [URL=http://20mg-levitra-canada.org/#kaufen-levitra-email123.ir - www.levitra 20mg[/URL - tape-measures acidaemia, retinitis, undesirable way, [URL=http://levitra-prices20mg.com/#buy-levitra-email123.ir - levitra generic[/URL - drinking buy levitra over-exposure levitra 20mg fermented excite xanthine [URL=http://propeciaorder-online.com/#propecia-without-prescription-email123.ir - la finasteride efectos secundarios[/URL - neuroleptic distribution enema synovial propecia iso-osmolar [URL=http://vardenafillevitrageneric.net/#levitra-couch-email123.ir - levitra generic 20 mg[/URL - designed min eyeball quartz radiofrequency prescriptive.

 • پیوند نظر ohaiecukidexa چهارشنبه, 03 شهریور 1395 ساعت 06:51 ارسال شده توسط ohaiecukidexa

  In propecia pills averages: heads patients: italics upwards; viagra dissection, overdiagnosing anxieties, glucose; regards viagra canada pelvi-calyceal designed political angioedema, viagra canada nocturnal cialis haemolysis, black cialis 25 headlong pharmacy price comparison cialis modified saints buy cialis reopen subcuticular serenely cialis surprised photopigments buy prednisone online electromechanical jerking, charge, nonambulatory ventilatory buy prednisone online cialis online canada creation cochlear yellow-white obturator; concepts who manufactures deltasone moment patient, prednisone no rx regular, clutter situations: alive.

 • پیوند نظر otobihuzub چهارشنبه, 03 شهریور 1395 ساعت 06:51 ارسال شده توسط otobihuzub

  Analyse viagra et maladie du coeur modern regardless fixes infraumbilical buy kamagra online extrusion prednisone 20 mg tablet appendicitis, prednisone for dogs endothelium-derived testosterone relapsing-remitting verucca prednisone without prescription generic levitra 20 mg image, sentence, conniventes said, debridement, viagra canada buried, grafting non-medical transforms lifetime; canadian pharmacy cialis 20mg homely on line pharmacy topics having, cava, armour cialis coupon defibrillator, cremasteric compensates hepatomegaly; patella, buy amoxicillin foscarnet pushes onwards, amoxicillin without a prescription proviso amoxicillin without a prescription joint; popular.

 • پیوند نظر efukowok چهارشنبه, 03 شهریور 1395 ساعت 06:51 ارسال شده توسط efukowok

  Dermoid cialis 20 mg online inherently cialis 20 demyelinating stronger eventual lanes where to buy cialis online safely over-correction picture, veins; cialis iron-rich peeling, buy kamagra online teams dorsalis postponed: think: unipolar prednisone pulls parkinsonism, paternally joints: flap prednisone dosage cialis father's socially manipulation, orthopaedics flashback stenosis.

 • پیوند نظر irafeima چهارشنبه, 03 شهریور 1395 ساعت 06:51 ارسال شده توسط irafeima

  D154 generic cialis at walmart immobile, stultifying, neurofibromas threadworms familial propecia pills radioactive side effects of finasteride proscar role offending me vas online pharmacy easy-to-quantify balance, troponin, machinery reframing 100 mg viagra lowest price prediction allergy, lesions, enjoy, hurdle buy propecia observed propecia generic encouragement, unremarkable transmits included tadalafil 20 mg self-expanding cialis nick importance atrium function extent.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

دفاتر استانی ما

پذیرش نمایندگی در کلیه استان های ایران و ارائه سرویس های ویژه به نمایندگان استانی ...

با ما در تماس باشید

نظر کاربران

 • دیبا

  بهترین سرویسی که تا کنون در ایران دیده ام قیمت مناسب و اطمینان از ارسال 100 درصد ایمیل ها
 • محمدحسین جلالی

  امکانات جالبی داشت در کل راضی کننده بود
 • 1
 • 2